Kandidater og valgforbund

Kommunalvalget

  • John Christoffersen
  • Ann Møller Nielsen
  • Dorte Vilsgaard
  • Palle Lykke Ravn
  • Anna Marie Brix Poulsen
  • Claus Søgaard Andersen
  • Flemming T. Sørensen
  • Flemming Odde
  • Theresa Aroha Wollenberg
  • Jesper Olesen
  • Marianne Kamp
  • Flemming Karlsen
  • Georg Sabroe
  • Kaj Munkholm
  • Kristian Svenningsen
  • Kristian Andersen
  • Niels Viggo Lynghøj
  • Peter Vestergaard
  • Ole Agergaard Olsen
  • Emma Rørholm Vestergaard
  • Adam Jensen
  • Jens Ahrengot
  • Kjeld Graversgård, Thyholm
  • Kim Aalbæk, Struer
  • Bitten Kvist Jakobsen, Struer
  • Jacob Aarlit Gade, Thyholm
  • Villy Nielsen, Humlum
  • Nina Gøthche, Hjerm
  • Henrik Thinggaard
  • Jan Prichystal
  • Maria Thorup
  • Troels Nyborg Jensen
  • Anne Kirstine Bøge Petersen
  • Meritta Bjerregaard
  • Hanne D. Jacobsen
  • Rikke Bergenstoff
  • Ole Johansen
  • Ivan Holck Jensen
  • Thorbjørn Jacobsen, Struer
  • John Jørgensen
  • Jette Lund
  • Peter Hersom
  • Mikael Jensen
  • Sasha Laigaard
  • Torben Buurgaard
  • Mads Jakobsen
  • Karsten Hjorth Larsen
  • Frank Linde
  • Tim Pindstofte
  • Kjeld Flarup
  • Steen Jakobsen
  • Elin Hamborg
  • Johannes Stougård
  • John Vangsgaard
  • Marianne Bredal
  • Morten Graversen
  • Claus Hansen
  • Kjeld Jensen
  • Anisiya Flarup
  • Adrian-Silviu, Struer

Der er indgået valgforbund

Mellem:

  • D. Nye Borgerlige
  • O. Dansk Folkeparti

Mellem: 

  • C. Det Konservative Folkeparti
  • I. Liberal Alliance
  • V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Mellem:

  • B. Radikale Venstre
  • F. SF - Socialistisk Folkeparti

Ved kommunal- og regionalvalget har opstillede kandidatlister mulighed for at støtte hinanden ved at indgå valgforbund.

Forbundet betragtes ved beregningen af mandatfordelingen som én liste. Det kan i nogle tilfælde betyde, at deltagerne i forbundet tilsammen får et mandat mere, end hvis de ikke indgik i et forbund. Ved at indgå i valgforbund og listeforbund kan deltagerne i nogle situationer således opnå en mandatmæssigt fordel.

Regionrådsvalget

  • Anders Kuhnau, Aarhus
  • Lone Dybdal, Stouby
  • Elvin J. Hansen, Odder
  • Else Søjmark, Djursland
  • Ditte Fredensborg, Aarhus
  • Flemming Knudsen, Aarhus
  • Birgitte Svenningsen, Aarhus
  • Christina Kirkegaard, Aarhus
  • Lise Jørgensen, Aarhus C
  • Henrik Gottlieb Hansen, Randers
  • Morten Flæng, Holstebro Kommune
  • Gitte Færgemann, Randers
  • Birgit Marie Christensen, Favrskov
  • Per Møller Jensen, Viborg
  • Claus Kjeldsen, Skive
  • Annette Roed, Silkeborg
  • Runa Dorph-Petersen, Viborg
  • Ivan Greve, Silkeborg
  • Irene Lund Pedersen, Videbæk
  • Conny Jensen, Herning
  • Per Nielsen, Tjørring
  • Niels Viggo Lynghøj, Struer
  • Birthe Sørensen, Ikast-Brande
  • loan Rusu, Randers
  • Hans Brønfeld, Horsens
  • Niels Gyldenlund Mikkelsen, Syddjurs
  • Peter Møller Andersen, Aarhus
  • Henny Bach Rasmussen, Aarhus N
  • Peter Nielsen, Aarhus
  • Ole Bøgh Vinther, Aarhus
  • Lilian Højbjerg, Holstebro
  • Ann Ungstrup, Randers
  • Katrine Larsen, Bjerringbro
  • Johnny Kent Knudsen, Skive
  • Marius Kristensen, Herning
  • Lise Lotte Bjerge, Sunds
  • Hanne Roed, Aarhus
  • Rasmus Beltofte, Holstebro
  • Lone Kjær Hein, Holstebro
  • Josefine Schlosser, Aarhus
  • Rune Christiansen, Aarhus
  • Keld Marstrand Wang, Lemvig
  • Helle Bækkelund Sørensen, Horsens
  • Louise Rønde Andersen, Skive
  • Jørn Juul Sørensen, Norddjurs
  • Svend Erik Milsgaard, Silkeborg
  • Torben Christensen, Favrskov
  • Bjarke Jensen, Syddjurs
  • Marianne Tøttrup, Viborg
  • Dan Løvkvist, Randers
  • Helle Dybro Eriksen, Horsens
  • Martin Lundsgaard-Leth, Herning
  • Mie Bergmann, Skanderborg
  • Kresten Bjerre, Odder
  • Ole Agergaard Olsen, Struer
  • Yuan Meng, Ringkøbing-Skjern
  • Stine Damborg, Viborg
  • Purnima Erichsen, Aarhus
  • Martin Jakobsen, Silkeborg
  • Nicolaj Bang, Aarhus
  • Mette Guldberg, Herning
  • Emil Karlebjerg, Aarhus
  • B. Bo Jensen, Ikast-Brande
  • Nina Gøthche, Struer
  • Søren Vanting, Hedensted
  • Ulrik Linvald, Ringkøbing-Skjern
  • Lars Heilmund, Randers
  • Lau Sørensen, Holstebro
  • Thomas Cordtz, Skanderborg
  • Tommy Højer, Hammel
  • Simon Højer, Viborg
  • Claus Sørensen, Tørring
  • Emil Bang Træholt, Aarhus
  • Alice Holst Brask, Djursland
  • Jesper Lienhøft, Horsens
  • Jørn Baun Christensen, Herning
  • Lars Jensen, Løsning
  • Susanne Lund, Aarhus
  • Anders Krojgaard Lund, Horsens
  • Thor Tankred, Randers
  • Birgitte Majgaard, Skanderborg
  • Mogens Birkelund, Skive
  • Esben Iversen, Rødkærsbro
  • Knud Schøler, Favrskov
  • Peter Askjær, Samsø
  • Arne Holm-Hansen, Norddjurs
  • Jørgen Brandt, Hedensted
  • Karl Højhus Jeppesen, Kibæk
  • Kristian Damsgaard, Syddjurs
  • Inger-Marie Tryde, Århus
  • Allan Berg, Lemvig
  • Knud Nielsen, Sunds
  • Mikael Jensen, Herning
  • Tage Gejl, Silkeborg
  • Ingolf M. Graae, Aarhus C
  • Karina Kirk, Skanderborg
  • Jan Prichystal, Struer
  • John Rasmussen, Silkeborg
  • Tenna Røberg, Aarhus C
  • Jacob Klærke, Århus
  • Susanne Buch, Lemvig
  • Ulla Holm, Samsø
  • Tilde Malund Jensen, Aarhus
  • Thue Grum-Schwensen, Skive
  • Claus Løwe Klostergård, Silkeborg
  • Morten W.B. Pedersen, Norddjurs
  • Dennis Otkjær, Randers
  • Stig Ladefoged Nielsen, Viborg
  • Ida Weidner, Ebeltoft
  • Mogens Bedsted, Odder
  • Kathrine Jøhnk Carn, Aarhus
  • Peter Christensen, Horsens
  • Michael Thomsen, Herning
  • Emma Thorup Jacobsen, Ikast-Brande
  • Søren Frandsen, Hinnerup
  • Sabrina Holt, Aarhus C
  • Stefan Bjarni Gudnason, Aarhus N
  • Jakob Rixen, Aarhus
  • Lene Foged, Viborg
  • Thorbjørn Jacobsen, Struer
  • Aksel Stistrup Nurmisto, Herning
  • Johnny Heinmann, Silkeborg
  • Stefan Agger, Lemvig
  • Lisa Perkins, Hinnerup
  • Sebastian Grauert, Grenaa
  • Louise Brown, Randers
  • Kurt Vind Christiansen, Juelsminde
  • Michael Valentin llsø, Hørning
  • Marianne Karlsmose, Ringkøbing-Skjern
  • Palle Bjørn Rosenkilde, Aarhus
  • Simon Bendfeldt, Hedensted
  • Karlo Brondbjerg, Herning
  • Jens Erik T. Damgaard, Ringkøbing-Skjern
  • Helga Dalgaard, Hedensted
  • Simon Skals, Silkeborg
  • Flemming Østergaard, Randers
  • Birgitte Munk Jensen, Struer
  • Jan Hagerup, Viborg
  • Jens Kristian Møl by Nielsen, Herning
  • Nicolaj Hejslet Jørgensen, Odder
  • Inge Jensen, Skive
  • Simon Overby Kristensen, Horsens
  • Jonas Røjkjær Laustsen, Herning
  • Henning Bjerg Mikkelsen, Lemvig
  • Mogens Stig Nielsen, Skanderborg
  • Malthe Broe, Silkeborg
  • Sven-Erik Feldtmose Jørgensen, Favrskov
  • Brian Christensen, Lemvig
  • Knud Haaning Andersen, Herning
  • Nils-Erik Mulvad, Randers
  • Matthias Paul Ripley Eilsøe, Horsens
  • Lone Langballe, Viborg
  • Jette Skive, Aarhus
  • Nick Zimmermann, Randers
  • Nana Harring, Aarhus
  • Karina Due, Herning
  • Søren Olesen, Holstebro
  • Kristian Bøgsted, Ringkøbing
  • Diana Therese Mikkelsen, Norddjurs
  • Grethe Møgelvang, Mørke
  • Allan Petersen, Hedensted
  • Martin Frausing Poulsen, Skanderborg
1. Rose-Marie Mollerup, Hjortshøj
2. Colin Bradley, Lystrup
3. Valdemar Johannes Balle, Aarhus
4. Kamilla Pedersen, Viby J
5. Tine Holm, Aarhus V
6. Kenneth Brandt Hansen, Åbyhøj
7. Louise Margrethe Pedersen, Risskov
8. Erik Gaarmann, Højbjerg
1. Peter Just, Lystrup
2. Tommy Christensen, Struer
3. Hiva Sabir, Åbyhøj
4. Inge Høgh, Silkeborg
  • Jacob Sejersgaard-Jacobsen, Odder
  • Anders G. Christensen, Favrskov
  • Morten Møller Sørensen, Aarhus
  • Ulrich Fredberg, Aarhus
  • Anne Marie Søe Nørgaard, Herning
  • Almaz Mengesha, Aarhus
  • Ib Bjerregaard, Viborg
  • Poul Berggreen, Silkeborg
  • Torben Nørregaard, Ringkøbing-Skjern
  • Louise Høeg, Randers
  • Arne Lægaard, Holstebro
  • Natascha Joof, Herning
  • Louise Lou ring, Aarhus
  • Henrik Engedahl, Ikast-Brande
  • Rasmus Clausen, Horsens
  • Olav Nørgaard, Skive
  • Arne Lægaard, Skanderborg
  • Thrine Rimdal Nørgaard, Hedensted
  • Tina Lund Sørensen, Aarhus
  • Jakob Repshalt, Viborg
  • Lasse Ostersen Lindholdt, Herning
  • Thomas Tonsberg Schlie, Silkeborg
  • John Thomsen, Herning
  • Bent Brodersen, Ringkøbing-Skjern
  • Jan Buus Larsen, Randers
  • Hans Kargaard Thomsen, Aarhus
  • Bent B. Graversen, Lemvig
  • Marianne Kirkegaard, Syddjurs
  • Per N. Mortensen, Holstebro
  • Ann Hovmøller, Herning
  • Susanne Makela Green, Aarhus
  • John Madsen, Viborg
  • Thomas Kristensen, Ikast-Brande
  • Steen Jakobsen.Struer
  • Kasper Thomassen, Silkeborg
  • Bjarke llkjær, Horsens
  • Betina Bugge, Skive
  • Sebastian B. Støckler, Skanderborg
  • Kim Tuominen, Hedensted
  • Kristina Rexen Hviid, Norddjurs
  • Kasper Justesen, Randers
  • Mogens Exner, Samsø
  • Niels Højland, Videbæk
  • Niels Erik Mortensen, Hemmet
  • Jørn Lund, Låsby
  • Elna Mortensen, Hemmet
  • Ejnar Knudsen, Herborg
  • Holger Andersen, Vorgod
  • Villy Anneberg, Ørnhøj
  • Bente Dahl Pedersen, Skive
  • Jesper Nørgaard, Viborg
  • Steen Okholm, Aarhus
  • Adrian-Silviu Suiugan, Struer
  • Annie Søltoft, Herning
  • Erika Lorentsen, Herning
  • Kirsten Merrild, Nørre Snede
  1. Else Kayser, Århus
  2. Henrik Qvist, Skanderborg
  3. Grethe Fyrstenberg, Horsens
  4. Sabrina Christiansen Broch, Herning
  5. Rene Rafn, Århus
  6. Eva Hallgren, Holstebro
  7. Kristjar Skajaa, Århus
  8. Christian Ivan Jacobsen, Ringkøbing-Skjern
  9. Niels Peter Mortensen, Syddjurs
  10. Peter Sig Kristensen, Silkeborg
  11. Ejvind Clemmensen, Randers
  12. Jan Tidemand, Hedensted
  13. Jette Søgaard, Samsø
  14. Johanne Stubkjær, Holstebro
  15. Basel Hamama, Århus
  16. Lys Klitgård Boman, Odder
  17. Peder Meyhoff, Favrskov
  18. Charlotte Kold, Ikast-Brande
  19. Helle Nørgaard Lundsby, Skive
  20. Michael Johnsen, Lemvig
  21. Allan Skou Larsen, Horsens
  22. Christian Rasmussen, Struer
  23. Lars Dohn, Ringkøbing-Skjern
  24. Lucas Gregersen, Århus
  25. Ove Abildgaard, Århus
  26. Leif Gjørtz Christensen, Odder
  27. Lisbeth Uhd, Århus
  28. Mikael Mogensen, Hedensted
  29. Signe Haahr Lindegaard, Silkeborg
  30. Ditte-Marie Thejsen, Odder
  31. Frida Valbjørn Christensen, Randers
  32. Johnny Zaar, Ringkøbing-Skjern
  33. Lisbeth Torfing, Horsens
  34. Inger Moos, Skanderborg
  35. Aksel Rosager Johansen, Viborg
  36. Per Guldbrandsen, Århus
  37. Jesper Yde Knudsen, Syddjurs
  38. Kjeld Gunder Christensen, Århus
  39. Marianne Bentsen, Holstebro
  40. Per Møller Jacobsen, Herning
  41. Thorvald Jepsen, Horsens
  • Rasmus Foged, Aarhus
  • Stine lsaksen, Viborg
  • Dorte Fløjgaard, Herning
  • H.C. Molbech, Holstebro
  • Lars Halstein, Silkeborg
  • Line Aaen, Ebeltoft

Der er indgået valgforbund

Mellem:

  • A. Socialdemokratiet
  • B. Radikale Venstre
  • F. SF - Socialistisk Folkeparti
  • Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

Mellem:

  • C. Det Konservative Folkeparti
  • I. Liberal Alliance
  • K. Kristendemokraterne

Mellem: 

  • D. Nye Borgerlige
  • O. Dansk Folkeparti
  • V. Venstre, Danmarks Liberale Parti
  • Z. Fremskridtspartiet

Mellem: 

  • G. Veganerpartiet
  • P. Psykiatri-Listen
  • Å. Alternativet

Har du spørgsmål, så kontakt